Dvořák mladým a prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. FRCPsych.

Psychopatologie slavných skladatelů 


Mnoho slavných hudebních skladatelů vykazovalo v oblasti chování a prožívání poruchy, jež by dnes spadaly do kategorie duševních onemocnění a mohly souviset i s jejich tvorbou. V přednášce budou  s vystoupením klavíristů Slávky Vernerové a Miroslava Sekery přiblíženy z psychiatrického hlediska osudy skladatelů jako byl Bedřich Smetana (progresivní paralýza), W. A. Mozart (poruchy chování svědčící pro ADHD a jejich diferenciální diagnóza), Robert Schumann (bipolární či schizoafektivní porucha) nebo Fryderyk Chopin (suspektní psychotické stavy na Mallorce). 

V přednášce bude krátce diskutován vztah geniality a šílenství, jakož i paralela mozkové reprezentace a zpracování hudby a slova.

pátek 8. 12. 2023, 18 hodin, Sál Pražské konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1 (POZOR ZMĚNA!!!)

Aktivní soutěžící mají vstup na akci zdarma - vzhledem k omezené kapacitě sálu je však nutné si své místo rezervovat

na e mailu soutěže: dvorakmladym@gmail.comSeminář a cvičení s Barborou Izákovou (Hajnou)

Barbora Izáková je fyzioterapeutka a mezinárodně akreditovaná lektorka Feldenkraisovy® metody. Pořádá semináře a workshopy o Feldenkraisově® metodě pro veřejnost a pro studenty hudebních oborů

Podstatou metody je to, že se člověk učí prováděním a zkoumáním konkrétních pohybů, na bázi běžných motorických dovedností, odstraňovat navyklá strnulá schémata svého myšlení, jednání a chování. Pohyby jsou pomalé a opakované – nejedná se však o opakování mechanické. Jejich pozitivní výsledky nespočívají v napínání nebo změkčování svalů, ale ve zlepšování účinnosti, s níž mozek tyto pohyby řídí a koordinuje.

Aktivní soutěžící mají vstup zdarma - vzhledem k omezené kapacitě tělocvičny je však nutné si své místo rezervovat

na e mailu soutěže: dvorakmladym@gmail.com. Pro další eventuální zájemce vstupné 50 Kč - své místo si rovněž předem rezervujte!

Přesný čas a datum konání stanovíme dle počtu zájemců o cvičení.